Trumparegystė yra regos sutrikimas, kai žmogus nemato mažesnių daiktų, esančių toli, tačiau gerai ir aštriai mato tai, kas yra šalia. Trumparegystė arba miopija yra akies lūžio galios defektas (lūžio anomalija), kai vaizdas būna nukreiptas ne į tinklainę, o šiek tiek priešais ją. Paprastai trumparegystė nesukelia aklumo, tačiau kasdieniniame gyvenime kelia daug nepatogumų.
Šiais laikais trumparegystė yra gana dažna problema. Esant trumparegystei, akys greitai pavargsta, gali atsirasti skausmas smilkiniuose, tamsoje sutrinka regėjimo aiškumas, sumažėja regėjimo aštrumas. Mūsų klinikos gydytojai atsako į dažniausiai pacientų užduodamus klausimus apie trumparegystę.
- Kodėl trumparegystė atsiranda ir vystosi?
Trumparegystė atsiranda dėl kelių priežasčių: silpnas akies obuolio išorinis dangalas (akies sklera), akies polinkis „ištempti“ akies obuolį, taip pat tiesioginių trumparegystę turinčių giminaičių buvimas. Papildomi veiksniai, kurie prisideda prie trumparegystės progresavimo, yra nuolatinis žiūrėjimas tiesiai priešais save (darbas kompiuteriu, skaitymas, darbas su mažomis detalėmis), reguliarus ilgalaikis regėjimo fokusavimas (sutelkiant dėmesį į mažas detales, ryškius ekranus), per trumpas akių poilsis arba visiškas jo nebuvimas, blogas darbo vietos apšvietimas ir kiti veiksniai.
Visa tai sąlygoja sutrikusį akių prisitaikymą ir įtampą (spazmus), kurie stimuliuoja akies augimo procesus, o tai reiškia trumparegystės progresavimą. Trumparegystė gali išlikti stabili, bet gali ir toliau progresuoti.
- Ar trumparegystė yra paveldima liga?
Trumparegystė arba miopija yra paveldima liga, tai reiškia, kad jai galima turėti polinkį. Tyrimai rodo, kad trumparegiui vaikui tikimybė susirgti miopija yra beveik tris kartus didesnė nei kitiems vaikams, jei visi kiti aspektai yra vienodi. Jei abu tėvai yra trumparegiai, vaikas beveik šešis kartus dažniau serga miopija. Tačiau pasitaiko ir atvirkštinių atvejų, kuomet tokių tėvų vaikų regėjimas būna puikus.
Trumparegystės progresavimą galima sulėtinti sumažinus akims tenkantį krūvį ir ribojant skaitymo, darbo su kompiuteriu bei naudojimosi išmaniuoju telefonu laiką, tačiau šiandienos realybėje tai padaryti yra gana sunku.
- Kaip trumparegystė progresuoja laikui bėgant?
Jei trumparegystė yra progresyvi, ji vystosi laikui bėgant. Labiausiai nuo progresuojančios trumparegystės kenčia vaikai ir paaugliai. Šiuo atveju, išsitempus akies obuoliui, sumažėja regėjimo aštrumas.
Esant ryškiam regėjimo sutrikimui, rekomenduojama nedelsiant kreiptis į gydytoją. Pažengę progresuojančios trumparegystės atvejai yra pavojingi, jie gali sukelti rimtus tinklainės audinių struktūros pokyčius. Jei laiku nenustatomi patologiniai audinių pokyčiai ir nepradedamas gydymas, dėl ligos progresavimo tinklainė gali plyšti ar atsiskirti, o tai gali sukelti regos pažeidimą, kurį ištaisyti itin sunku.
Ką daryti, norint išvengti trumparegystės?
Pagrindinės trumparegystės prevencijos paslaptys yra atsipalaiduoti ir stiprinti prisitaikantį akies raumenį. Norint tai padaryti, reikėtų laikytis trijų pagrindinių taisyklių:
– Laikykitės vizualinės higienos – skaitydami ir dirbdami pasirūpinkite teisingu darbo vietos apšvietimu, taisyklinga sėdėjimo padėtimi ir pan.
– Teisingai paskirstykite akių apkrovą dienos metu, palikdami akims laiko atsigauti: 30-40 minučių dirbę, padarykite 10-15 minučių pertrauką.
– Padidinkite fizinį aktyvumą ir reguliariai mankštinkitės.
Vienas inovatyvių ir efektyvių būdų užkirsti kelią trumparegystės progresavimui yra naktinių kontaktinių lęšių naudojimas.
Kaip gydyti trumparegystę?
Jei jūsų regėjimas pablogėja – nebegalite gerai matyti toliau esančių daiktų, kyla problemų skaitant tekstą, esantį už keleto metro juo Jūsų, ar pastebite kitų regėjimo sutrikimų požymių – kreipkitės į oftalmologą, kad sužinotumėte priežastį ir laiku imtumėtės veiksmų.
Tiems, kurie trumparegystę jau koreguoja akiniais ar kontaktiniais lęšiais, svarbu kartą per metus apsilankyti pas oftalmologą ar optometristą. Jeigu naudosite neteisingai parinktus ir esančios situacijos neatitinkančius akinius ar kontaktinius lęšius, gali atsirasti akių įtempimas.
Gerinti gyvenimo kokybę ir atsikratyti akinių bei lęšių galima šiuolaikiškai – koreguojant regėjimą lazeriu. Tokia operacija yra neskausminga, ji atliekama ambulatoriškai ir turi trumpą reabilitacijos bei gijimo laikotarpį. Lazerinė korekcija suteikia norimą rezultatą – maksimalų ryškų regėjimą – beveik akimirksniu.
Remiantis tyrimais, regos korekcija lazeriu laikoma saugiausia oftalmologine operacija dėl puikaus rezultatų nuspėjamumo, tad ją oficialiai leidžiama atlikti abiems akims vienu metu.
Pacientai, kurie kenčia nuo sunkios miopijos, gali pasirinkti ir lęšiuko implantaciją, jeigu šiai procedūrai nėra kontraindikacijų. Tokios procedūros metu, atliekant minimaliai invazinę operaciją, į akies obuolį implantuojami specialūs lęšiukai, kurie padeda aiškiai matyti tiek šalia, tiek ir toli esančius objektus.
Be to, yra daugybė kitų trumparegystės prevencijos ir gydymo būdų, įskaitant akių lęšių transplantaciją, naktinių kontaktinių lęšių naudojimą ir kt. Remdamasis individualiais preliminarių tyrimų rezultatais, gydytojas pasiūlys būtent Jums tinkamiausią metodą.
Kad pacientas galėtų būti tikras dėl savo pasirinkimo, Dr. Solomatino akių centro gydytojai pateikia visą reikiamą informaciją apie operacijos paruošimą ir eigą, naujausios įrangos patikimumą ir pasirinkto metodo saugumą.
Galite užsiregistruoti į konsultaciją ir daugiau sužinoti apie Dr. Solomatino akių centro paslaugas telefonu arba užpildę internetinę formą klinikos tinklalapyje.