Kas ir dėl kokių priežasčių turėtų rinktis lazerinę akių korekciją?
Regėjimo korekcijos lazeriu technologijos sparčiai tobulėja, tačiau daugelis žmonių ir toliau nešioja akinius ar kontaktinius lęšius. Lankydamiesi pas oftalmologą, daugelis pacientų skundžiasi akių sausumu ir nuovargiu, galvos skausmais ir diskomfortu dėvint akinius bei po lęšių dėvėjimo, o kai kurie prisipažįsta, kad juos kamuoja šioks toks nepasitikėjimas savimi dėl poreikio naudoti pagalbines optines priemones. Yra ir tokių pacientų, kurie atsisako nešioti akinius ir lęšius dėl akivaizdžių priežasčių – jie trukdo sportuoti, maudytis baseine, keliauti ir atrodyti patraukliai.
Regos aštrumo sumažėjimas yra tiesiogiai susijęs su bendros gyvenimo kokybės pablogėjimu. Kiek kartų yra tekę keisti savo planus ir, užuot sėdus prie automobilio vairo, būnant kelionėje, renginyje ar tiesiog keliaujant, turėjote kreiptis į aplinkinius, prašydami pagalbos, nes akiniai neapdariai liko namuose, arba neturėjote indo kontaktiniams lęšiams? Koks jausmas gyventi esant nuolatiniam diskomfortui? Tik nuolat priklausomi nuo akinių ir kontaktinių lęšių gali suprasti, kokia iš tiesų yra laimė pagaliau pamatyti pasaulį be papildomų optinių priemonių.
Šiandien oftalmologai gali pasiūlyti pažangias technologijas ir moderniausius bei efektyviausius regėjimo korekcijos metodus, kurie padeda atsikratyti šio diskomforto. Vienas tokių metodų yra regos korekcija lazeriu, kuri atliekama naudojant įvairias technologijas. Prieš atliekant regėjimo korekcijos operaciją, rekomenduojame sužinoti daugiau apie tai, kam galima atlikti tokio tipo regėjimo korekciją, iš ko ši procedūra susideda, bei kokie metodai naudojami regėjimui atstatyti.
Lazerinė korekcija yra efektyvi ir nuspėjama
Noras atsikratyti įprasto lęšių ir akinių nešiojimo, poreikis be apribojimų pamatyti aplinkinį pasaulį ir noras atsikratyti nereikalingų veido aksesuarų – visa tai motyvuoja žmones atlikti regėjimo korekciją lazeriu. Tokia operacija šiandien yra pripažinta viena saugiausių medicininių procedūrų pasaulyje, ir padeda atkurti maksimalų įmanomą regėjimo aštrumą. Korekcija atliekama ambulatoriškai, o rezultatai yra greiti ir stabilūs. Jeigu nerandama kontraindikacijų, korekcija lazeriu pašalina trumparegystę (iki -10 OD), toliaregystę (iki +5 OD) ir astigmatizmą (iki ± 3 OD).
Regos korekcijos lazeriu technologijos
Regėjimo korekcija lazeriu skirstoma į tris kartas.
1 karta. Paviršinė regos korekcija lazeriu
- Korekcijos: PRK, Lasek, Epi-Lasik, Trans Epi-Lasik
- Metai: 1986 m
- Taikymas: trumparegystė, toliaregystė, astigmatizmas.
- Metodas: Plonas epitelio audinio sluoksnis pašalinamas rankiniu būdu arba eksimeriniu lazeriu, taip pakeičiant ragenos formą.
- Gijimo laikotarpis: regėjimas atsistato per 3-7 dienas, tačiau stabilizuojasi tik per3-4 mė
Privalumai:
- Operacija yra viena labiausiai tausojančių ragenos audinius, ir šis aspektas tampa pagrindiniu atrankos kriterijumi, jeigu pacientui nustatomi tam tikri anatominiai apribojimai, tokie kaip plona ar išgaubta ragenos forma.
- Operacijos kaina yra palyginti maž
Trūkumai:
- Skausmas, jautrumas šviesai ir diskomfortas akyse išlieka savaitę po operacijos,
- Regėjimas iškart nepagerėja,
- Visiškas regėjimo stabilizavimasisįvyksta tik po 3-4 mėnesių;
- Šis metodas yra veiksmingas tik koreguojant trumparegystę iki -6 OD, astigmatizmą iki -3 OD ir toliaregystęiki +3 OD.
2 karta. LASIK ir Femto-LASIK
- Metai: 1989/2004
- Taikymas: trumparegystė, toliaregystė, astigmatizmas.
- Metodas: naudojant mechaninį chirurginį instrumentą, mikrokeratomą (LASIK metodas) arba femtosekundinį lazerį (Femto-LASIK metodas), ragenos sluoksnis įpjaunamas, kad susidarytų vadinamasis „dangtelis“. „Femto-LASIK“ lazerio spindulių technologija yra daug tikslesnė, nei technologija, naudojama mechaninių įrankių pagalba, taikant LASIK metodą. Abiem būdais audinių dalelės pašalinamos, kad būtų pakeista ragenos forma, atidarius vadinamąjį „dangtelį“eksimeriniu lazeriu pagal nustatytą individualią regėjimo korekcijos programą. „Femto-LASIK“ operacijos metu dangtelis formuojamas labai plonas – tik 100 mikronų Tai reiškia, kad didžioji dalis paciento akies ragenos išlieka vientisa. Ši procedūra yra švelnesnė ir taip pat leidžia ištaisyti dideles dioptrijas, kuomet standartinis LASIK metodas yra draudžiamas.
- Gijimo laikotarpis: regėjimas atsistato per pirmąsias 2-3 valandas.
Privalumai:
- Regėjimo aštrumas po operacijos yra 100% arba arti to,
- Regėjimo pagerėjimaspastebimas iškart po operacijos,
- Regos korekcija lazeriu yra neskausminga, o vienos dioptrijos ištaisymas trunka vidutiniškai tik 1,5 sekundės;
- Femto-LASIK metodas pacientui suteikia mažiau nepatogumų nei standartinė LASIK korekcija,
- „Dangtelis“ po Femto-LASIK operacijos nepalieka jokiųrandų,
- Femto-LASIK metodas ypač rekomenduojamas tiems žmonėms, kurių profesijos kelia didelę riziką ir kuriose galimos akių traumos: sportininkams, kariams ir kitiems.
Trūkumai:
- Netinka pacientams, kurių ragenos yra labai plonos;
- „Femto-LASIK“ operacija yra palyginti brangi.
3 karta. „ReLEx SMILE“
- Metai: 2011
- Taikymas: trumparegystė, astigmatizmas.
- Metodas:Femtosekundinio lazerio pagalba ragenoje išpjaunamas apvalus lęšis – lęšio formos audinio diskas. Tuomet atliekamas šypsenos formos lazerio pjūvis, pakeliamas audinys ir pašalinamas optinis diskas. Šis regėjimo korekcijos metodas visiškai nepažeidžia viršutinių akies sluoksnių.
- Gijimo laikotarpis: regėjimas atsistato beveik iš
Privalumai:
- Saugi technologija – išlaikomas absoliutus ragenos vientisumas, nes nebereikia sudaryti vadinamojo „dangtelio“,
- Akys koreguojamos neliečiant viršutinio ragenos paviršiaus,
- Mažiau ragenos pažeidimų – išilginio pjūvio ilgis yra vos keli milimetrai, tai yra 80% mažiau nei naudojant LASIK arba Femto-LASIK metodą,
- Lazerinės korekcijos procedūra ir gijimo procesas yra neskausmingas,
- Užtikrinami puikūs rezultatainet esant dideliems akių minusams, nepriklausomai nuo ragenos savybių,
- Labai maža sausų akių sindromo išsivystymo rizika.
Trūkumai:
- Nepašalina toliaregystėsproblemos, tad skaitant gali prireikti akinių,
- Procedūros kaina yra didesnė nei kitų metodų.
Dr Solomatino akių klinikoje siūlomi skirtingi regėjimo korekcijos lazeriu metodai — visų 3 kartų. Metodas parenkamas remiantis individualiais paciento ragenos struktūriniais ypatumais, taip pat trumparegystės, toliaregystės ar astigmatizmo sunkumo laipsniu.
Regėjimo lazeriu korekcijos sąlygos
Būtina sąlyga yra paciento amžius – jis turi būti ne jaunesnis kaip 18 metų. Nepilnamečiams ir paaugliams korekcija lazeriu neatliekama tik dėl to, kad jų akys dar nėra pilnai susiformavusios ir nustojusios augti. Paciento regėjimas paskutinius metus prieš operaciją turėtų būti stabilus.
Kontraindikacijos
Kontraindikacijos koreguoti regėjimą lazeriu yra nėštumas ir žindymo laikotarpis, amžiaus apribojimas, kai kurios bendros kūno ligos, autoimuninės ligos, aktyvūs uždegiminiai procesai, tinklainės distrofiniai pokyčiai ir kitos akių ligos, įskaitant progresuojančią trumparegystę, anatomines anomalijas ir kitus aspektus.
Gijimo laikotarpis
Regos korekcija lazeriu yra neskausminga, ambulatorinė ir reikalaujanti tik minimalaus reabilitacijos laikotarpio procedūra. Po operacijos reikia vengti infekcijos ir akių traumų, todėl kurį laiką reikėtų nutraukti apsilankymus baseine, sporto klube ir tokiose vietose, kuriose gali būti dūmų.