Blog

gruodžio 22, 2020

Kodėl astigmatizmas yra pavojingas ir kaip jį gydyti?

Žmogaus akis — tai tobula optinė sistema, sudaryta iš sudėtingų neuroreceptorių. Viena iš jos sudedamųjų dalių yra lęšis, dažnai vadinamas svarbiausia šios sistemos dalimi, per kurią praeina šviesos spinduliai. Jei šviesa tinklainėje krinta teisingai, vaizdas aiškiai susiformuoja, o mes džiaugiamės puikiu regėjimu. Kitą optinės sistemos sudedamąją dalį, rageną, galime pamatyti pažiūrėję į veidrodį. Ideali ragena yra apvali ir lygios formos (įsivaizduokite, tarkime, teniso kamuoliuką), o jos viduryje esanti optinė galia praktiškai nesiskiria nuo optinės galios ragenos periferijoje.

Esant astigmatizmui, rageną galima sulyginti su regbio kamuoliu. Jos forma yra ilgesnė, tarsi būtų ištempta iš šonų, o optinė galia ragenos viduryje skiriasi nuo esančios periferijoje. Kiekvieno paciento astigmatizmo laispnis yra individualus. Svarbu tai, kad astigmatizmas gali turėti reikšmingos įtakos regėjimo aštrumui, paciento savijautai, ir jo gyvenimo kokybei.

Šiuolaikinė medicina astigmatizmui gydyti naudoja įvairius metodus: akinius, kontaktinius lęšius, regos korekciją lazeriu, optinius implantus. Jie visi turi vieną tikslą – sureguliuoti akies optinę sistemą taip, kad vaizdas susidarytų būtent tinklainėje, užtikrinant aiškų regėjimą be jokių iškraipymų. Apie tai, kodėl astigmatizmas yra pavojingas ir kaip jį gydyti, šiandien kalbėjome su oftalmologu, profesoriumi Igoriu Solomatinu.

Kodėl astigmatizmas yra pavojingas?

Kaip ir kitos optinės problemos, astigmatizmas sumažina regėjimo aštrumą, jeigu laiku neištaisomas, naudojant šiuolaikinius metodus. Be regėjimo aštrumo pablogėjimo, pacientai skundžiasi galvos svaigimu, galvos skausmu ir kitais bendrais negalavimais. Astigmatizmas dažniausiai pasireiškia kartu su trumparegyste ar toliaregyste, tačiau kartais jis pastebimas ir visiškai atskira forma.

Situacija yra ypač pavojinga, jei liga buvo diagnozuota dar vaikystėje, bet net ir pacientui suaugus nebuvo ištaisyta. Iki 4–5 metų nekoreguotas astigmatizmas gali reikšmingai paveikti vaiko akių vystymąsi, sukelti „tinginės akies“ sindromą. Esant „tinginės akies“ būklei, negali vystytis svarbiausio akies sluoksnio (tinklainės) skiriamoji geba. Vėliau, net jeigu regėjimas maksimaliai koreguojamas akiniais ar lęšiais, pasiekti 100% regėjimo aštrumo tiesiog nebeįmanoma. Ši problema taip pat gali sukelti vaizdo raibuliavimą vaikystėje.

Priežastys

Astigmatizmas gali būti įgimtas arba įgytas. Jis gali pasireikšti tiek vaikams, tiek ir suaugusiems. Esant įgimtam astigmatizmui, jį dažniausiai lemia paveldėjimo aspektas, tuo tarpu įgytas astigmatizmas išsivysto dėl tam tikrų išorinių veiksnių (traumos, akių operacijos ir kitokio ragenos ir akies lęšiuko pažeidimo).

Simptomai

Esant astigmatizmui, pacientams sumažėja regėjimo aštrumas, nors simptomų išraiška ir sunkumas gali skirtis. Astigmatizmui būdingas neryškus vaizdas ir dvigubo regėjimo jausmas akyse, kai žvilgsnis sutelktas išilgai. Dažni simptomai yra stiprus akių nuovargis, akių vokų niežėjimas, galvos skausmas, ašarojimas, svetimkūnio pojūtis akyse, deginimo jausmas ir akių paraudimas.

Diagnostika

Norėdamas diagnozuoti ligą, oftalmologas atliks įvairius tyrimus, tokius kaip:

– atskirų akies optinės sistemos savybių nustatymas (autorefraktometrija),

– regėjimo aštrumo patikrinimas (visometrija),

– ragenos formos ypatybių nustatymas (kompiuterinė topografija),

– labai išsamus akies struktūros tyrimas (biomikroskopija),

– kiti reikalingi tyrimai.

Astigmatizmo tipai

Astigmatizmą gali lemti netaisyklinga ragenos ar lęšiuko struktūra, tačiau pirmojo tipo astigmatizmas turi didesnį poveikį paciento regėjimo kokybei, nes ragenos lūžio galia yra didesnė. Specialistai išskiria 3 astigmatizmo stadijas: lengvą (iki 3 dioptrijų), vidutinę (nuo 3 iki 6 dioptrijų) ir aukštą (virš 6 dioptrijų).

Kaip atsikratyti astigmatizmo?

Optinė korekcija

Akiniai yra optimaliausias ir paprasčiausias būdas pagerinti regėjimą astigmatizmo atveju. Dažniausiai pacientui skiriami akiniai su cilindriniais lęšiais. Prieš užsakant ir pradedant nešioti tokius akinius, būtina atlikti tyrimus, nes lęšiai gaminami atsižvelgiant į individualius paciento akių parametrus ir anatominius duomenis.

Didžiausi šio metodo trūkumai yra atsirandantys tam tikri apribojimai – pavyzdžiui, akiniai trukdo mankštintis, dėl temperatūros pokyčių ima rasoti stiklai, pacientui gali būti sunku pasirinkti saulės akinius, bei gali kilti kitų nemalonumų. Be to, dėvint tokius akinius, pacientams, kuriems nustatytas didelis astigmatizmo laipsnis, gali kilti akinių toleravimo problemų: kai kurie jaučia padidėjusį nuovargį ir diskomfortą, galvos svaigimą ir akių skausmus.

Taip pat yra astigmatinių minkštųjų kontaktinių lęšių, kurie sureguliuoja astigmatizmą. Tokių lęšių privalumai yra gebėjimas ištaisyti lengvą ir vidutinį astigmatizmą, jie pasižymi geresniu regėjimo lauku ir toleravimu, lyginant su akiniais. Šių lęšių naudojimo trūkumai yra uždegiminių ligų ir infekcijų rizika bei mechaniniai ragenos pažeidimai. Be to, lęšius reikia reguliariai keisti ir prižiūrėti, o tai siejama su gana didelėmis išlaidomis.

Lazerinė korekcija

Šiandien korekcija lazeriu yra efektyviausias būdas atsikratyti astigmatizmo. Itin tiksli procedūra leidžia saugiai koreguoti ragenos formą. Operacijos metu chirurgas suplonina ragenos paviršiaus sluoksnį iki 150 mikronų storio, o tada lazeriu pašalina patologinius ragenos membranos pjūvius. Ragenos forma pakeičiama, o tai leidžia pacientui atkurti regėjimo aštrumą ir atsikratyti diskomforto.

Tokia korekcija ne tik leidžia visiškai šlaikyti anatominę ragenos sluoksnių struktūrą, bet ir išvengti nepatogumų ateityje. Kadangi operacija yra sklandi, ambulatorinė ir atliekama taikant vietinę nejautrą, pacientas jaučia regėjimo pagerėjimą jau po kelių valandų. Galutinį rezultatą galima įvertinti per vieną ar dvi savaites, o apribojimai reabilitacijos laikotarpiu yra visiškai minimalūs.

Optinio implanto įdėjimas

Jei lazerinės korekcijos atlikimui nustatomos kontraindikacijos, regėjimui pagerinti į akis galima implantuoti specialius lęšius. Mikrooperacijos metu už vyzdžio, tiesiai prieš natūralų lęšį, dedamas papildomas lęšis. Jis atlieka tokią pačią funkciją kaip ir kontaktiniai lęšiai, tačiau po implantacijos nereikia jų keisti.

Refrakcinio lęšiuko keitimas

Šis metodas naudojamas, kai pacientui nustatomas aukštas astigmatizmo laipsnis, ir jo koreguoti lazeriu tiesiog negalima. Tokiu atveju, natūralus akies lęšiukas pakeičiamas dirbtiniu intraokuliniu lęšiuku, kuris suteikia pacientui aiškų regėjimą be jokių vaizdo iškraipymų.

Rekomendacijos

Astigmatizmo korekcijos metodo pasirinkimas yra individualus ir priklauso nuo paciento anatominių ypatumų ir kitų veiksnių. Norėdami gauti išsamią ir tikslią informaciją apie savo akių būklę ir ligos diagnozę, kreipkitės į specializuotą kliniką, nes tik oftalmologas gali tinkamai įvertinti riziką ir pateikti reikalingas rekomendacijas. Reguliarūs akių tyrimai ir ankstyvas ligų nustatymas sumažina komplikacijų ir regėjimo pablogėjimo tikimybę, o taip pat yra ir geros jūsų akių sveikatos garantas.

Dr. Solomatino akių klinikoje visų tipų lazerinės akių korekcijos atliekamos naudojant moderniausią įrangą iš JAV ir Vokietijos. Inovatyvi įranga ir pažangios technologijos leidžia patyrusiems klinikos oftalmologams atlikti pačius tiksliausius akių tyrimus ir ankstyvoje stadijoje aptikti ligas, padidinant regėjimo aštrumo išlaikymo ir geros akių sveikatos tikimybę. Naujausi lazeriniai įrenginiai pacientui užtikrina visiškai saugią procedūrą ir patikimus, puikiai nuspėjamus rezultatus po to.

Užsiregistruoti konsultacijai arba daugiau sužinoti apie klinikos paslaugas galite telefonu arba užpildę internetinę formą Dr. Solomatino akių centro puslapyje.

Blogas
About maksims_dr15