Konjunktyvitas yra įprastas akies junginės uždegimas, pasireiškiantis tiek suaugusiems, tiek vaikams. Uždegimą gali sukelti alerginės reakcijos, infekcija ar tam tikrų dirgiklių poveikis.
Kokios yra konjunktyvito rūšys?
Infekcinis konjunktyvitas skirstomas į virusinį ir bakterinį. Dažniausia virusinio konjunktyvito priežastis yra adenovirusiniai virusai. Ši ligos rūšis yra užkrečiama ir plinta rankų pagalba, kuomet atsiranda kontaktas tarp ašarų skysčio ir įprastų daiktų, tokių kaip žaislai, rankšluosčiai, durų rankenos ir kt.
Tuo tarpu bakterinio konjuktyvito išsivystymui įtakos turi bakterijos. Kenkėjiški mikroorganizmai gali būti pasislėpę viršutiniuose kvėpavimo takuose arba ant odos, juos taip pat gali užkrėsti konjuktyvitu sergantis asmuo.
Konjunktyvito simptomai skiriasi priklausomai nuo jo formos ir gali būti ūminiai arba lėtiniai. Ūminės formos simptomai pasireiškia praėjus kelioms valandoms po užsikrėtimo, todėl pacientui kyla didelis diskomfortas. Ūminis konjunktyvitas gali trukti nuo 2-3 dienų iki dviejų savaičių. Lėtinis konjunktyvitas pasireiškia lėčiau – simptomai atsiranda palaipsniui, o jo gydymas yra ilgesnis.
Gana dažna ligos rūšis yra alerginis konjunktyvitas. Tai įvyksta, kai alerginė reakcija kyla akims sureagavus į dirginančias medžiagas. Dažniausiai alerginį konjunktyvitą sukelia žiedadulkės, dulkių erkutės, grybai, gyvūnų plaukai ir minkštųjų kontaktinių lęšių naudojimas.
Kaip sužinoti, ar sergate konjunktyvitu?
Bet koks akies uždegimas gali sukelti gleivinės ašarojimą, paraudimą ar kraujagyslių išsiplėtimą, akių vokų patinimą ir išskyras iš akies. Dažnai skundžiamasi dėl vokų prilipimo, ypač ryte. Intensyvus ašarų bei išskyrų išsiskyrimas gali sumažinti regėjimo aiškumą, tačiau juos pašalinus, regėjimas atsistato.
Virusinį konjunktyvitą lydi svetimkūnio pojūtis akyse, dirginimas, šviesos baimė ir išskyros iš akių. Bakteriniam konjunktyvitui būdingos ir pūlingos išskyros iš akių. Alerginis konjunktyvitas gali sukelti niežėjimą ir vandeningas akių išskyras.
Kuo pavojingas konjunktyvitas?
Konjuktyvitą svarbu pradėti gydyti kaip įmanoma greičiau, todėl atidėlioti konsultacijos su gydyju nereikėtų – visuomet yra pavojus, kad konjuktyvitas išsivystys į lėtinę formą. Be to, dėl konjunktyvito gali išsivystyti tokia rimta liga kaip ragenos uždegimas – keratitas. Šiuo atveju liga paveikia rageną, o tai gali turėti įtakos akių būklei ir regėjimo aštrumui. Kai kurie konjunktyvito tipai sukelia problemų ir turi įtakos normaliam blakstienų augimui bei akių vokų rotacijai.
Kaip gydyti konjunktyvitą?
Pastebėję pirmuosius ligos simptomus, turėtumėte nedelsdami kreiptis į oftalmologą. Gydytojas atliks tyrimą, o prireikus paims mėginius.
Pagrindiniai konjunktyvito gydymo principai yra infekcijos plitimo prevencija ir simptominis gydymas. Daugeliu atvejų infekcinis konjunktyvitas plinta per ore esančius lašelius, todėl reikėtų vengti infekcijos perdavimo. Turėtumėte dažnai ir kruopščiai plauti rankas, jas nusausinti tik savo rankšluosčiu, naudoti atskirus pagalvių užvalkalus, nekontaktuoti su vaikais bei žmonėmis, kurių imuninė sistema nusilpusi.
Akių valymas taip pat turėtų būti atliekamas vadovaujantis gydytojo patarimu. Rekomenduojama dažnai lašinti akių lašus: pirmosiomis dienomis rekomenduojama juos lašinti kas valandą. Kai kurioms infekcijų rūšims kaip vaistai naudojami lašai, kuriuose yra priešuždegiminį poveikį turinčių antibiotikų. Taip pat rekomenduojama ant akių užsidėti šaltu vandeniu suvilgytas servetėles, kad sumažėtų deginimo ir niežėjimo pojūtis. Jeigu prireikia, gydytojas gali papildomai paskirti antihistaminių vaistų, tokių kaip Zirtek bei jo analogai.
Atsargumo priemonės:
- Griežtai laikykitės rankų higienos – reguliariai plaukite ar dezinfekuokite rankas ir venkite naudoti bendrus rankšluosčius;
- Netrinkite akių, nes liga gali plisti iš vienos akies į kitą;
- Nuplaukite akis specialiu tirpalu ar akių lašais, kad pašalintumėte išskyras ir nuosėdas;
- Nesidalykite savo akių lašais ir vaistais, ir nenaudokite kitų žmonių vaistų, kad išvengtumėte galimos infekcijos;
- Asmeninius daiktus ir higienos reikmenis naudokite ir laikykite atskirai nuo kitų šeimos narių (stalo įrankius, kosmetiką, rankšluosčius ir kt.);
- Kelis kartus per dieną vėdinkite kambarį, taip pat kasdien atlikite drėgną valymą;
- Venkite lankytis sausakimšose vietose – darželiuose, mokyklose, teatruose, biuruose, sporto salėse;
- Baigę gydymą, išmeskite visus atidarytus ir nesunaudotus akių laš
Jei jaučiate konjunktyvito simptomus, diskomfortą akyse ar sumažėjusį regėjimo aštrumą – kreipkitės į oftalmologą. Galite užsiregistruoti konsultacijai ir tyrimams Dr. Solomatino akių klinikoje, pildydami registracijos formą https://drsolomatinoakiucentras.lt/#registreerumine