Blog

spalio 15, 2020

Oftalmologas pataria: kaip apsaugoti akis nuo žalingo saulės poveikio

Ilgas buvimas saulėje gali pakenkti tiek mūsų odai, plaukams, bet taip pat ir akims. Ko gero, jau visi girdėjome, kad nepakankama apsauga nuo UV spindulių gali stipriai paveikti akių sveikatą. Šiandien mūsų klinikos specialistai pasakoja apie tai, kaip reikėtų apsaugoti akis ir kodėl pavojinga nepaisyti bei nenaudoti rekomenduojamų apsaugos priemonių.

Per didelis UV spindulių kiekis, patekęs ant neapsaugoto akių paviršiaus, gali sukelti rimtas akių ligas ir struktūrinius pažeidimus, tokius kaip:

  • Centrinė tinklainės degeneracija —centrinės tinklainės zonos patologija, pasireiškianti regėjimo aštrumo sumažėjimu;
  • Katarakta —akies lęšiuko drumstumas, kuris pažeidžia regėjimą, o kai kuriais atvejais lemia visišką regėjimo praradimą;
  • Pterygiumas — junginės arba gleivinės ataugos susidarymas ant akies paviršiaus, uždengiantis baltąją akies dalį;
  • Gerybinis navikas ant akies gleivinės dėl akies audinio pokyčių;
  • Įvairios onkologinės ligos (pavyzdžiui, piktybiniai navikai).

Patogeninis ultravioletinių spindulių poveikis yra kaupiamasis, tai reiškia, kad įtaką akių sveikatai jis daro palaipsniui. Akių ligos vystosi tada, kai susikaupia tam tikra šalutinio poveikio dozė. Be to, ilgai būnant saulėje ir neapsaugojus akių nuo UV spindulių, ragena gali nudegti ir atsirasti nemalonių simptomų: akių paraudimas, svetimkūnio pojūtis akyje, savaiminis ašarojimas ir fotofobija (šviesos baimė). Ši būklė dar vadinama „apakimu nuo sniego“ ir gali trukti 1–2 dienas. Dėl bet kurios iš šių būklių rekomenduojama kreiptis į akių gydytoją, kad jis paskirtų reikiamą gydymą nuo nudegimo.

Kada saulės spinduliai yra pavojingiausi?

Priešingai nusistovėjusiam stereotipui, akis saugoti nuo saulės būtina ne tik vasarą, bet ir visus metus. Didžiausias ultravioletinių spindulių kiekis patenka į akį tuomet, kai saulė yra horizonte. Nepriklausomai nuo sezono, rekomenduojama vengti rytinių ir popietinių saulės spindulių.

Kiek veiksmingi yra akiniai nuo saulės?

Dažniausias būdas, pasirenkamas apsaugoti akis nuo ultravioletinių spindulių yra UV spindulius filtruojantys akiniai nuo saulės. Reikėtų nepamiršti, kad saulės spinduliai dažniausiai atsispindi nuo paviršiaus (smėlio, dirvožemio, asfalto, vandens, sniego), todėl patartina nešioti akinius, kurie gerai uždengia veidą ir turi plačius rėmelius. Ne visi saulės akiniai turi UV filtrą, todėl juos rinktis svarbu atidžiai. Jeigu akiniai neturi apsauginių stiklų, neigiamas saulės spindulių poveikis akiai tik dar labiau padidės.

Rinkdamiesi akinius, būtinai atkreipkite dėmesį į jų kokybę, apsaugą nuo UV spindulių ir gamintojo patikimumą. Šis principas galioja renkantis saulės akinius tiek suaugusiems, tiek vaikams. Taip pat reikėtų pažymėti, kad vaiko akis yra dar labiau pažeidžiama saulės spindulių dėl jos konstrukcijos, nes vaiko akių lęšiukai yra skaidresni, o vyzdžiai platesni. Be to, akinius reikia nešioti net ir esant debesuotam orui — debesys praleidžia iki 90 procentų UV spindulių. Žiemą saulės spinduliai taip pat pavojingi akims, nes sniegas gali atspindėti iki 80 procentų UV spindulių.

Renkantis akinius nuo saulės, reikia atkreipti dėmesį į stiklų spalvą, taip pat į šviesos pralaidumo kategoriją. Daugeliu atvejų gamintojai apsaugą apibrėžia kaip „100 procentų apsaugą nuo ultravioletinių spindulių“, tačiau iš tiesų yra net kelios kategorijos (nuo 0 iki 4), skirtos akių apsaugos lygiui nustatyti: 0 yra minimali apsauga, ir 4 — didžiausia apsauga. Ketvirtąjį apsaugos lygį reikėtų rinktis tada, kai norite apsisaugoti nuo ypač ryškios saulės šviesos, pavyzdžiui, užsiimant alpinizmu, būnant paplūdimyje. Tačiau su šios kategorijos apsaugos akiniais draudžiama vairuoti.

Saulės akinių spalva taip pat turi įtakos apsauginėms jų savybėms. Taigi, rudi, pilki ir tamsiai žali stiklai praleidžia mažiau šviesos nei geltoni, mėlyni ar rausvi, net jeigu jie turi tą patį UV apsaugos lygį.

Pagrindiniai saulės akinių stiklų pasirinkimo kriterijai yra stiprios optinės savybės ir spalvų iškraipymo nebuvimas. Stiklo medžiaga gali būti bet kokia: stiklas, plastikas, polikarbonatas, naujos kartos poliuretanas (PUR) arba akrilas.

Kontaktiniai lęšiai ar akiniai?

Nešiojantiems kontaktinius lęšius taip pat galima įsigyti lęšių su UV filtru. Tokie lęšiai blokuoja 90–100 procentų ultravioletinių spindulių, užtikrindami optimalią apsaugą, taip pat ir nuo periferinių spindulių, kurie dažnai prasiskverbia pro saulės akinių kraštus.

UV spindulius sugeriantys kontaktiniai lęšiai atitinka visus šiuolaikinius standartus, neutralizuoja kenksmingą spinduliuotę ir apsaugo rageną bei giliuosius akies sluoksnius. Tačiau jie negali visiškai pakeisti akinių nuo saulės, nes tuo pačiu metu likusi akies dalis, gleivinė, akies vokas ir aplinkinė sritis sugeria per didelį saulės spindulių kiekį, o tai turi neigiamų pasekmių. Todėl nešiojant kontaktinius lęšius su UV filtru, rekomenduojama tuo pačiu metu dėvėti ir akinius nuo saulės.

Alternatyva būtų akiniai su fotochrominiu stiklu, kurie saulės šviesoje iškart patamsėja, bet kambaryje tampa skaidrūs. Tokiu būdu akinių ir lęšių derinys užtikrina maksimalų saugumą ir komfortą.

Atkreipkite dėmesį, kad ir kokia būtų akių apsauga nuo ultravioletinių spindulių, saulėtu oru taip pat rekomenduojama papildomai naudoti plačią skrybėlę arba kepurę, kuri aplink akis sudarytų šešėlį.

Rizikos grupės

Labiausiai pažeidžiami ryškios saulės šviesos yra vaikai ir pagyvenę žmonės, taip pat įvairiomis oftalmologinėmis ligomis sergantys pacientai arba tie, kurie turėjo akių traumų. Atsargesni turėtų būti ir neseniai akių operaciją — pavyzdžiui, kataraktos arba lazerinę korekciją — turėję žmonės.

Kaip nuraminti akis po per didelio UV spindulių kiekio

Norint palengvinti nemalonius jausmus ir akių nuovargį, jaučiamą po buvimo saulėje, rekomenduojama 2-3 kartus per dieną lašinti dirbtines ašaras bei užsidėti raminančius ramunėlių ar juodosios arbatos kompresus. Kad akys galėtų tinkamai pailsėti, taip pat labai svarbus ir geras miegas.

Jeigu akyse ėmėte jausti nuolatinį diskomfortą — skausmą, deginimą, paraudimą, išblukusį regėjimą, vokų patinimą — rekomenduojama nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Blogas
About maksims_dr15