Blog

gruodžio 7, 2020

Oftalmologas rekomenduoja: kaip apsaugoti akis dirbant kompiuteriu

Ilgas darbas prie kompiuterio kenkia sveikatai – šis faktas gerai žinomas visiems. Po sunkios dienos darbe, vakarus ir savaitgalius praleisti prie televizoriaus, išmaniojo telefono ar planšetinio kompiuterio ekrano yra dar blogiau. Bet kokia veikla, susijusi su ilgu akių darbu, gali sukelti galvos skausmą ir bendrą kūno nuovargį. Darbo dienos pabaigoje dauguma biuro darbuotojų skundžiasi akių sausumu, paraudimu ir deginimu, taip pat jautrumu šviesai ir neryškiu matymu.

Darbas biure atrodo patogus tik iš pirmo žvilgsnio, nes nejudrus gyvenimo būdas sukelia daug įvairių ligų. Nejudrus darbo stilius kelia pavojų ne tik stuburui, sąnariams, raumenims ir odai, bet ir — visų pirma — akims. Jūsų akių gydytojas pateiks rekomendacijas, kokie veiksniai labiausiai veikia akių sveikatą dirbant kompiuteriu ir kaip apsaugoti akis nuo pervargimo.

Apšvietimas

Ekranas neturėtų būti vienintelis šviesos šaltinis kambaryje. Dirbdami kompiuteriu, įjunkite lempą arba atsisėskite šalia natūralios šviesos šaltinio. Kad išvengtumėte akinimo ir šviesos atspindžių, nerekomenduojama montuoti monitoriaus priešais langą ar lempą, nes kambario ir ekrano ryškumo skirtumas sukels nuovargį, diskomfortą ir apkrovą akims.

Dirbdami su dokumentais tamsoje, nukreipkite lempos šviesą taip, kad ji nešviestų tiesiogiai Jums į akis. Ideali padėtis yra tokia, kai lempa tolygiai apšviečia visą darbo paviršių.

Stebėkite vietą

Monitorius turi būti tvirtinamas rankos atstumu, o ekrano viršus – tiesiai akių lygyje arba šiek tiek žemiau. Svarbu reguliuoti monitoriaus kontrastą ir ryškumą, kad jis būtų patogus akims. Taip pat nepamirškite nuvalyti monitoriaus, nes laikui bėgant ant jo kaupiasi dulkės ir nešvarumai. Dėmės ir dulkės sukelia blizgesį, kuris pablogina vaizdo aiškumą, o tai papildomai apkrauna akis.

Pertraukos

Dirbant kompiuteriu, akių raumenys dirba statodinaminiu režimu, o tai reiškia, kad jie patiria nuolatinę įtampą, o toks krūvis nėra sveikas. Štai kodėl taip svarbu daryti pertraukėles ir skirti laiko pratimams bei akių atsipalaidavimui.

Yra paprastas, bet malonus būdas pailsinti akis. Trinkite delnus vieną į kitą, kol pajusite, kad rankos sušyla. Padėkite alkūnes ant stalo ir užmerkite akis. Priglauskite delnus prie akių taip, kad šie uždengtų akis. Kvėpuokite tolygiai ir giliai, išbūdami tokioje padėtyje kelias minutes. Tuomet atsipalaiduokite ir pagalvokite apie ką nors gero.

Mikroklimatas

Ilgai būnant uždaroje patalpoje, akyse kenčia nuo drėgmės trūkumo, o dirbant kompiuteriu tai sukelia akims dar didesnį stresą. Tinkamas mikroklimatas padeda akims lengviau susidoroti su krūviais. Kūnui patogiomis sąlygomis laikoma 18–22 ° C ir 40–60% drėgmė, kurią reguliuoti padeda oro kondicionierius ir drėkintuvas. Nepamirškite reguliariai vėdinti kambarį.

Mirksėjimas

Rekomenduojama kuo dažniau mirksėti. Žiūrėdami į ekraną ir sutelkdami dėmesį į informacijos gavimą, mirksime daug rečiau nei įprastai, vadinasi, nepakankamai drėkiname akis.

Pratimai

„20-20-20 taisyklė“ yra efektyvus ir paprastas pratimas, kurį galima atlikti nesikeliant iš darbo vietos. Kas 20 minučių 20 sekundžių žiūrėkite į objektą, esantį 20 pėdų (apie 6 metrų) atstumu nuo savęs. Taip pat galite pažvelgti pro langą, ar į kolegą, sėdintį kitame biuro gale. Šis pratimas padeda atkurti kraujotaką ir tonizuoja akių raumenis.

Jeigu norite palaikyti gerą savo akių sveikatą ir regėjimo aštrumą, rekomenduojama  reguliariai atlikti akių pratimus. Tai trunka tik 3-5 minutes, tačiau stiprina akių raumenis, gerina kraujotaką ir malšina nuovargį. Internete galima rasti įvairių pratimų aprašymus, iš kurių, pasirinkę sau tinkamiausią, atlikite jį bent kelis kartus per dieną. Atminkite, kad, visai kaip ir sporto salėje, čia taip pat svarbu reguliarumas.

Drėkinamieji akių lašai

Varginančios dienos pabaigoje akyse gali atsirasti sausumas ir deginimo pojūtis. Dirbtinių ašarų lašinimas ar drėkinamieji lašai gali padėti atsikratyti nemalonių pojūčių. Norėdami sužinoti, kokius lašus geriausia rinktis ir kokia yra jų sudėtis, galite kreiptis į artimiausios vaistinės darbuotojus.

Akiniai

Nuolatinis žiūrėjimas į kompiuterio ekraną gali sukelti rimtas patologijas (trumparegystė, katarakta, tinklainės distrofija). Geriausias būdas dirbti kompiuteriu, norint, kad toks darbas būtų kuo saugesnis ir patogesnis Jūsų akims, yra naudoti regėjimo korekcijos priemonę, kurią rekomenduoja gydytojas, remdamasis individualiais Jūsų diagnostikos metu gautais rezultatais. Gerai parinkti akiniai turi būti su Jums tinkamais lęšiais ir antirefleksine danga, nes tai padeda padidinti vaizdo kontrastą ir aiškumą, sumažina akių krūvį. Kontaktinius lęšius rekomenduojama rinktis iš labiausiai deguonį praleidžiančių medžiagų, tokių kaip silikoniniai hidrogelio lęšiai.

Specialūs akiniai, skirti darbui kompiuteriu, taip pat padeda sumažinti akių krūvį — jų gamybai naudojami tonuojantys lęšiai ar atspindinčios dangos.

Akių priežiūra

Jeigu regėjimo aštrumui padidinti naudojate optinius prietaisus, nepamirškite ir reguliarių apsilankymų pas oftalmologą ar optometristą akių patikrai. Neteisingai parinkta optika arba neprisiruošimas įsigyti Jums tinkančius akinius tik paspartins akių įsitempimą dirbant kompiuteriu, pakenkiant Jūsų akių sveikatai.

Blogas
About maksims_dr15