Blog

gruodžio 1, 2020

Oftalmologas rekomenduoja: kaip teisingai naudoti kontaktinius lęšius

Oftalmologas rekomenduoja: kaip teisingai naudoti kontaktinius lęšius

Norėdami didesnio regėjimo aštrumo, daugelis žmonių šiandien yra priversti naudoti pagalbines optines priemones. Dažniausiai pirmenybė teikiama minkštiems kontaktiniams lęšiams, nes juos nešioti yra kur kas patogiau nei akinius, jų pagalba pasiekiamas didesnis regėjimo ryškumas, geresnis atviras periferinis regėjimo laukas, be to, jie yra tinkami naudoti kartu su akiniais nuo saulės ir yra veiksmingi, nepaisant oro sąlygų. Tiesa, kai kurie akinius nešiojantys pacientai taip pat prisipažįsta, kad mielai pakeistų juos į lęšius, tačiau dėl daugelio skirtingų mitų ir baimių nedrįsta to padaryti. Svarbu suprasti, kad gera akių sveikata tiesiogiai priklauso nuo reguliarios lęšių priežiūros ir saugaus jų naudojimo. Kaip patogiai ir saugiai naudoti kontaktinius lęšius — konsultuoja oftalmologas.

Kietieji kontaktiniai lęšiai

Kietieji lęšiai yra pagaminti iš standesnių polimerų nei minkštieji, ir skirstomi į dvi kategorijas — nepralaidžius dujoms ir pralaidžius dujoms. Dujoms nepralaidūs lęšiai yra tvirtesnės ir tankesnės struktūros, todėl prie jų įprasti reikia daugiau laiko. Tačiau tokie lęšiai gaminami iš silikono ir akrilo pagrindu pagamintos medžiagos, kuri prisideda prie pakankamo oro pralaidumo. Kietas dujas praleidžiančio lęšio judrumas yra daug didesnis nei minkšto lęšio, o tai užtikrina geresnį ašarų skysčio pasiskirstymą ir laisvesnį deguonies judėjimą į rageną, dėl ko sumažinama hipoksinių komplikacijų rizika.

Kietųjų kontaktinių lęšių naudojimas dažniausiai skirtas ortokeratologinei korekcijai, kuomet pastebimi tam tikri sudėtingesni ragenos defektai, taip pat tuomet, kai lęšio forma turi atitikti sudėtingą ragenos formą.

Kietuosius lęšius reikia naudoti atsargiai, nes jie nėra atsparūs mechaniniams pažeidimams. Kietųjų lęšių privalumas yra paprasta jų priežiūra — jie valomi specialiu muilu, be to, yra atsparūs nuosėdų kaupimuisi. Dėl savo fiksuotos struktūros tokie lęšiai suteikia aiškesnį regėjimą, jų tarnavimo laikas yra iki kelerių metų, ir jie gali būti pagaminti pagal individualius ragenos parametrus. Kietųjų lęšių trūkumas yra padidėjusi traumų rizika dėl mažo akių elastingumo ir diskomforto, jaučiamo pirmąsias jų dėvėjimo savaites.

Taip pat yra skleralinių lęšių, kurie nepaliečia akies ragenos ir naudojami oftalmologinėms ligoms gydyti: sausų akių sindromui, neutrofiliniam keratitui ir kt. Skleralinių lęšių skersmuo yra daug didesnis nei įprastų lęšių.

Naktiniai kontaktiniai lęšiai

Tokie optiniai prietaisai naudojami norint koreguoti regėjimą naktį — ortokeratologijai. Pacientas prieš miegą užsideda kietuosius lęšius, o ryte juos nusiima. Norint naudoti tokius lęšius, dienos metu nereikėtų naudoti papildomų optikos priemonių.

Minkštųjų kontaktinių lęšių tipai

Minkštieji kontaktiniai lęšiai gali būti hidrogelio arba silikono hidrogelio tipo. Priklausomai nuo medžiagos, lęšiai skiriasi pagal fizines savybes ir leistiną dėvėjimo laiką.

Hidrogelio lęšiai gerai prisiderina prie akių audinių, yra patogūs naudoti ir pasižymi geru akies drėkinimu. Nepaisant daugybės privalumų, naudojant hidrogelio lęšius, į akies audinius patenka mažiau deguonies lyginant su silikoniniais hidrogelio lęšiais. Dėl to ragenai trūksta deguonies, todėl gydytojai nerekomenduoja hidrogelio lęšio nešioti ilgiau nei aštuonias valandas. Be to, prieš miegą tokius lęšius būtina išsiimti.

Silikoniniai hidrogelio lęšiai gaminami iš dviejų tipų polimerų — silikono ir hidrogelio, todėl jų deguonies pralaidumas yra kelis kartus didesnis nei hidrogelio lęšių. Tokio tipo lęšiai pasižymi mažesniu drėgmės kiekiu, drėkinamųjų komponentų sudėtis padeda subalansuoti šį faktą. Tokius lęšius galima naudoti šiek tiek ilgiau — nepertraukiamai dėvėti juos galima iki mėnesio, priklausomai nuo gydytojo recepto. Silikonų kiekis lęšiuose turi įtakos mažesniam jų minkštumui ir gali kelti alergiją, todėl jie nėra tinkami visiems pacientams.

Vienos ar kelių dienų kontaktiniai lęšiai?

Higienos ir saugumo požiūriu, minkštieji vienos dienos lęšiai laikomi geriausiu pasirinkimu, nes jie rečiau sukelia komplikacijų, nors yra brangesni, lyginant su kitų tipų lęšiais. Dieniniai lęšiai pasižymi minimalia infekcijos rizika, tačiau yra skirti tik kasdieniam naudojimui — jų negalima naudoti ilgiau kaip 8–10 valandų iš eilės.

Nepertraukimai naudojant lęšius dvi savaites ar mėnesį, reikia kruopščiai juos prižiūrėti, laikytis griežtų dezinfekcijos taisyklių ir specialaus skysčio naudojimo. Galima sakyti, kad tokio tipo lęšiai tinka drausmingiems pacientams, kurie vertina nuoseklumą. Norint išvengti ragenos infekcijų ir uždegimo, reikia laikytis lęšių nešiojimo grafiko ir atkreipti dėmesį į jų galiojimo laiką.

Parenkant kontaktinius lęšius atsižvelgiama į pagrindinius veiksnius: regos sutrikimo laipsnį, lęšyje esančių medžiagų toleranciją, akies struktūrą ir formą, paciento gyvenimo būdą. Jūsų oftalmologas ar optometristas visuomet padės Jums išsirinkti tinkamiausius kontaktinius lęšius.

Kontaktinių lęšių įsidėjimas

Pirmą kartą naudojantiems lęšius visuomet patariama kruopščiai išsinagrinėti jų įsidėjimo bei išėmimo etapus ir parodyti oftalmologui, kaip Jums sekasi su tuo tvarkytis. Jeigu vis dėlto kyla klausimų, gydytojas visuomet parodys ir pasakys, kaip saugiai naudoti lęšius, jais rūpintis, taip pat nurodys, kokiu grafiku turėtumėte juos dėvėti. Tai ypač svarbu tik pradėjus naudoti kontaktinius lęšius.

Lęšius įsidėti rekomenduojama švariomis ir sausomis rankomis, gerai apšviestame kambaryje, patogiausiai — priešais veidrodį. Svarbu ir tai, kad dedant lęšius akys turi būti atsipalaidavusios. Pirmiausiai apverstas lęšis uždedamas ant rodomojo piršto. Kitos rankos pirštais pakeliami viršutinis ir apatinis akies vokai. Lengvu judesiu lęšis perkeliamas ant akies centro, o užfiksuojamas akiai judant į kairę ir į dešinę.

Prieš išimant lęšius, pirmiausiai būtina pakartoti reikalingas higienos procedūras, ir tik tada atsisėsti prieš veidrodį. Norėdami išsiimti lęšį, viduriniu pirštu patraukite apatinį voką žemyn ir pažiūrėkite į viršų. Naudojant smilių, švelniai pajudinkite lęšį, kad šis judėtų žemyn. Suimkite lęšį rodomojo ir vidurinio piršto pagalvėlėmis, o tada perkelkite jį į indą su tirpalu.

Tinkama priežiūra

Vienadienių lęšių nereikia prižiūrėti, o kitų rūšių minkštiesiems kontaktiniams lęšiams, kurie skirti dviem savaitėms, mėnesiui ar ilgiau, reikalinga tinkama kasdienė priežiūra.

Iškart po išėmimo iš akies, uždėkite lęšį ant švaraus delno, tepkite tirpalą ant abiejų lęšio pusių, kruopščiai nuvalykite ir gerai nuplaukite — nepamirškite, kad kasdienis lęšių valymas itin svarbus, norint pašalinti visas susikaupusias apnašas. Įdėję lęšį į specialiai tam skirtą indą, pripildykite jį tirpalu iki nurodytos žymės. Uždarykite indą ir palikite lęšį tirpale mažiausiai 4-6 valandoms.

Nepamirškite lęšių laikymo indą išlaikyti švarų, kad galėtumėte juos tinkamai laikyti ir dezinfekuoti. Įsidėję lęšius į akis, ištuštinkite panaudotą tirpalą iš indo. Indą nuplaukite šviežiu lęšio tirpalu, tada kruopščiai nusausinkite. Indą rekomenduojama keisti bent kartą per mėnesį.

Lęšius naudokite atsižvelgdami į amžių

Jeigu leidžiama, lęšius gali naudoti ne tik suaugusieji, bet ir bet kokio amžiaus vaikai. Jeigu nėra kontraindikacijų, lęšius rekomenduojama rinktis vaikams nuo 8 iki 10 metų, nes šiame amžiuje vaikai gali sąmoningai ir saugiai naudoti lęšius, savarankiškai juos įsidėti ir išsiimti, laikytis priežiūros taisyklių.

Vyresni nei 45 metų pacientai gali naudoti kontaktinę regėjimo korekciją, tačiau reikia atkreipti dėmesį į tam tikras sąlygas ir indikacijas. Vyresni žmonės gali susidurti su toliaregyste, o tai gali sudaryti nepatogumų lęšių naudojimui, be to, atsiranda kai kurių kitų su amžiumi susijusių simptomų, tokių kaip sausų akių sindromas, yra tikimybė susirgti su amžiumi susijusiomis akių ligomis (glaukoma, katarakta), kurias reikia operuoti.

Svarbios rekomendacijos:

  • Pasirinkite tinkamus lęšius, atsižvelgdami į oftalmologo ar optometristo atliktos diagnostikos rezultatus;
  • Lęšius reikėtų įsigyti tik tam skirtose vietose;
  • Prieš naudojant lęšius, būtina perskaityti instrukcijas;
  • Būtina griežtai laikytis nurodytų lęšių naudojimo instrukcijų;
  • Atsiradus diskomfortui ar kontaktui su svetimkūniu, lęšį reikia išsiimti;
  • Jeigu lęšis yra pažeistas arba pastebėjote, kad pakito jo spalva, jį reikia pakeisti;
  • Lęšius rekomenduojama įsidėti prieš atliekant makiažą;
  • Jei jaučiate akių sausumą, rekomenduojama naudoti specialius drėkinamuosius lašus;
  • Draudžiama miegoti su lęšiais, nebent tai būtų
  • Akys su lęšiaisyra jautresnės nei be jų. Venkite dulkių patekimo į akis, o sirgdami nedėvėkite lęšių, ypač jeigu karšč

Ko dar reikėtų vengti dėvint kontaktinius lęšius:

  • plaukimo,
  • prausimosi po dušu,
  • buvimo dūmų pilnuose kambariuose,
  • dezodorantų, lakų ir panašių produktų naudojimo aplink akis.

Kontraindikacijos kontaktinių lęšių dėvėjimui:

  • Tam tikrų rūšių vaistų vartojimas,
  • uždegiminės akių ligos,
  • glaukoma,
  • ašarinio latako obstrukcija,
  • lęšiuko subluksacija,
  • kvėpavimo takų ligos, tuberkuliozė,
  • dažni peršalimai,
  • lėtinė alergija,
  • AIDS.
Blogas
About maksims_dr15