Informacijos ir skaitmeninių technologijų amžiuje beveik visi mes susiduriame su regėjimo silpnėjimu. Tuomet pradedame ieškoti būdų, kaip išspręsti šią problemą, vėl aštriai matyti ir gyventi be nepatogumų. Nepaisant to, kad šiuolaikinė medicina siūlo naujoviškus regėjimo atstatymo metodus, daugelis toliau žvelgia ir stebi pasaulį naudodamiesi įvairiomis optinėmis priemonėmis. Akinių ir kontaktinių lęšių naudojimas ne visada duoda norimų rezultatų, o daugeliu atvejų kasdieniame gyvenime sukelia nepatogumų. Regėjimo korekcija lazeriu padeda atsikratyti diskomforto, ir užtikrina optimalius bei ilgalaikius rezultatus. Tačiau kodėl tiek daug žmonių vis dar nesiryžta pagerinti savo gyvenimo?
Regos korekcijos lazeriu atmetimo priežastys gali būti įvairios, tačiau daugumą žmonių vis dėlto sustabdo baimė. O baimę dažniausiai sukelia mitai ir patikimos informacijos trūkumas.
Mūsų pacientai atskleidė dažniausiai pasitaikančius stereotipus, kurie trukdo jiems nuspręsti atkurti regėjimą ir pagerinti gyvenimo kokybę lazerio pagalba. Populiariausius mitus komentuoja mūsų profesorius dr. Igoris Solomatinas, kuris daugiau nei 20 metų atlieka regos korekciją lazeriu.
1 mitas
Jei patys oftalmologai nesiryžta korekcijai lazeriu, reiškia, ši procedūra nėra veiksminga, o priešingai — pavojinga.
Regėjimo korekcijos lazeriu tikslas nėra išgelbėti gyvybes, tačiau pagerinti gyvenimo kokybę tiems, kurie nori atsikratyti akinių ir kontaktinių lęšių. Kai kurie taip pat jaučiasi visiškai patogiai dėvėdami akinius. Be to, regos korekcija lazeriu negali būti lyginama su brangiais papuošalais ar aksesuarais, kurie yra matomi ir pastebimi visiems. Daugelis gydytojų ir optometristų iš tikrųjų jau yra atlikę lazerinę regėjimo korekciją, o kiti nešioja akinius didžiąją gyvenimo dalį, to net nepastebėdami.
2 mitas
Operacija neduoda stabilaus rezultato ir po kelerių metų ją reikės atlikti dar kartą.
Regėjimo lazeriu korekcijas atliekame daugiau nei 20 metų. Į mus kreipiasi pacientų, kuriems buvo atlikta lazerinė korekcija, vaikai. Kolegos iš kitų klinikų, įsitikinę puikiais mūsų operacijų rezultatais, laikui bėgant taip pat nusprendė išmokti atlikti tokias operacijas.
Be to, visame pasaulyje paskelbta daugybė atliktų tyrimų apie ilgalaikius lazerinės korekcijos rezultatus. Jei procedūros metu laikomasi visų būtinų saugumo priemonių, operaciją atlieka patyręs chirurgas, didžioji dauguma pacientų gali išmesti akinius ir džiaugtis rezultatais iki kol prasideda natūralūs, su amžiumi įvykstantys lęšiuko pokyčiai.
3 mitas
Lazerinė korekcija yra skausminga operacija, reikalaujanti ilgalaikio atsigavimo.
Jei operacija atliekama naudojant populiariausius regėjimo korekcijos metodus („Lasik“, „SuperLasik“, „Femto-Lasik“ ar „SMILE“), procedūros metu jaučiamas diskomfortas yra minimalus, o gijimo laikotarpis nereikalauja didelių įprasto gyvenimo būdo apribojimų. Jeigu pacientas turi anatominį apribojimą (pvz., ploną rageną) ir operacija turi būti atliekama naudojant paviršinę regos korekciją, pirmosios dienos po operacijos gali kelti diskomfortą, įskaitant jautrumą šviesai, taip pat ašarojimą ir nuosėdų ar smėlio pojūtį akyje. Kai ragenos ir epitelio paviršius atsigauna, diskomfortas išnyksta per kelias dienas po operacijos.
4 mitas
Po operacijos regėjimas netampa 100%.
Pagrindinis regėjimo korekcijos lazeriu tikslas yra išlaisvinti pacientą nuo poreikio kasdien dėvėti akinius ir kontaktinius lęšius. Operacija neišgelbės jūsų nuo akių nuovargio. Kaip ir tiems, kurie nesiskundžia prastu regėjimu ir nenešioja akinių, regėjimas ryte paprastai yra geresnis nei matymas vakare, po įtemptos dienos, praleistos prie kompiuterio ekrano. Tačiau kai kalbame apie regėjimo aštrumą, po lazerinės korekcijos dažnai galima pasiekti net 120% regėjimo aštrumą.
5 mitas
Lazerinė korekcija sukelia regos pažeidimus ir netgi apakimą.
Jeigu laikomasi teisingo pasiruošimo operacijai, o regėjimo būklės diagnozavimui ir korekcijai naudojama moderni įranga, tuomet operacija yra saugi. Žinoma, yra minimali komplikacijų rizika dėl mechaninės traumos ar infekcijos, tačiau norėdami išvengti tokių situacijų, mūsų pacientai profilaktikai gauna išsamias rekomendacijas po operacijos, įskaitant ir akių lašus su antibiotikais.
6 mitas
Lazerinės korekcijos metodai yra nauji, o tai reiškia, kad nėra žinoma, kas nutiks praėjus 10-15 metų po operacijos.
Savo klinikoje atliekame lazerines korekcijas daugiau nei 20 metų, todėl įgijome nemenką patirtį, leidžiančią teigti, kad net ir po 10–15 metų korekcijos rezultatas leidžia džiaugtis gyvenimu be akinių ir kontaktinių lęšių.
7 mitas
Geriau rinktis senas lazerinės korekcijos technologijas, nes jos buvo išbandytos laikui bėgant.
Geriau pasirinkti technologijas, kurios rekomenduojamos konkrečiam pacientui, atsižvelgiant į jo regėjimo aštrumą ir akių struktūrą. Yra situacijų, kai paciento akies anatomija yra tokia palanki korekcijai, kad jam tinka visos trys regos korekcijos lazeriu technologijos. Taip pat yra visiškai kitokių situacijų, kai dėl tam tikrų paciento akies anatominių apribojimų tinka tik 1-2 metodai. Dėl to mūsų chirurgai išmoko ir taiko visus žinomus regėjimo korekcijos metodus — kad kiekvienam pacientui būtų parinktas optimaliausias, labiausiai jam tinkantis variantas.
8 mitas
Jei operacijos metu pacientas sumirksės, akis gali būti pažeista.
Operacijos metu naudojame specialų prietaisą, kuris kruopščiai fiksuoja paciento voką ir apsaugo nuo mirksėjimo, kai to nereikia.
9 mitas
Moterys neturėtų gimdyti po regos korekcijos lazeriu.
Tai yra viena iš labiausiai paplitusių klaidingų nuomonių. Regos korekcija lazeriu atliekama 100 mikronų atstumu nuo ragenos paviršiaus. Tai labai paviršutiniška ir švelni procedūra, jos įgyvendinimas nesukelia absoliučiai jokios papildomos rizikos gimdymo metu. Tačiau reikia nepamiršti, kad trumparegystės atveju pacientų akys dažniausiai būna „ištemptos“, o periferinėse tinklainės dalyse gali formuotis audinių mikro-plonėjimas. Tai dažnai reikalauja specialaus sustiprinančio gydymo prieš gimdymą. Todėl labai svarbu prieš gimdymą kreiptis į oftalmologą, ypač trumparegystę turinčioms pacientėms, neatsižvelgiant į tai, ar regėjimas anksčiau buvo koreguotas, ar ne.
10 mitas
Vaikams regos korekcija lazeriu netaikoma, nes tai pavojinga.
Lazerinė korekcija dažniausiai neatliekama vaikams, bet ne todėl, kad ji yra pavojinga. Vaiko akies dydis kinta iki kol jam sueina 18-20 metų, todėl operacijos, atliktos prieš akių augimo proceso pabaigą, rezultatas nebūtų stabilus ir ilgalaikis.
11 mitas
Dėl karščio ir dulkių, lazerinės korekcijos negalima atlikti vasarą.
Po regos korekcijos lazeriu visuomet seka gijimo laikotarpis, apimantis tam tikrus apribojimus. Pavyzdžiui, norint užkirsti kelią infekcijai ir užtikrinti maksimalų saugumą, reikia vengti nešvarumų patekimo į akis, todėl mėnesį laiko nerekomenduojama maudytis baseinuose ir atviruose vandens telkiniuose. Šiuo atžvilgiu, operaciją geriau planuoti arba po atostogų, arba likus mėnesiui iki jų. Temperatūra ir dulkės nėra tokios pavojingos.
12 mitas
Po operacijos reikia atsisakyti sporto ir plaukimo.
Fizinis aktyvumas po operacijos nėra draudžiamas, tačiau reikia vengti visko, kas galėtų sukelti mechaninius akių pažeidimus. Taip pat reikėtų vengti nešvarumų patekimo į akis, todėl po lazerinės korekcijos, mėnesį laiko reikėtų vengti maudynių ir apsiriboti dušu.
13 mitas
Regėjimo korekcija yra brangi procedūra. Kur kas pigiau yra naudoti kontaktinius lęšius ar akinius.
Jei skaičiuosime mėnesinių kontaktinių lęšių, akinių ir dioptrinių saulės akinių kainą, galima matyti, kad regos korekcija lazeriu atsipirks po kelerių metų, jau nekalbant apie paciento laisvės pojūtį.
14 mitas
Regėjimo korekcijos lazeriu procedūra yra ilga.
Šiuolaikinės įrangos dėka operacija atliekama labai greitai: norint ištaisyti vieną dioptriją, lazerio impulsas trunka tik 1,5 sekundės, todėl operacija yra visai neilga. O vidutinis gijimo periodas po korekcijos neviršija 1-2 savaičių.