Blog

gruodžio 10, 2020

Sausų akių sindromas: simptomai ir gydymo metodai

Sausų akių sindromas yra viena dažniausių apsilankymo pas oftalmologą priežasčių. Ši būklė sukelia daug nepatogumų pacientui, nes akis visiškai arba iš dalies praranda savo gebėjimą sukelti natūralias ašaras. Akių paraudimas ir deginimas, pablogėjęs regėjimas, ašarojimas ir fotofobija ar šviesos baimė yra tik keletas dalykų, dėl kurių tokiu atveju skundžiasi pacientai. Tačiau svarbu tai, kad laiku apsilankius pas gydytoją, sausų akių sindromą galima veiksmingai gydyti.

Sausų akių sindromas atsiranda dėl ragenos ir junginės paviršiaus pokyčių, kurie prasideda dėl prastos kokybės ar per mažo kiekio ašarų skysčio. Ašaros yra svarbi akių sveikatos ir aštraus regėjimo dalis. Ašara turi tris komponentus: gleives, vandenį ir lipidus (riebalus). Šių komponentų pusiausvyra lemia ašaros kokybę, o jai sutrikus, akyse atsiranda sausumas. Pažeidus akies obuolį dengiančią priekinę ašarų plėvelę, atsiranda akių sausumo ir nepatogumo pojūtis.

Simptomai

Gydytojai pastebėjo ne vieną sausų akių sindromo simptomą, ir jie visi skiriasi savo specifika. Dažniausi simptomai yra:

– sumažėjęs regėjimo aštrumas;

– svetimkūnio pojūtis akyse;

– deginimo pojūtis;

– fotofobija ar šviesos baimė;

– sunkios ašaros,

– akių paraudimas ir patinimas.

Priežastys

Išmanieji įrenginiai

Dėl sausų akių sindromo dažnai kenčia žmonės, kurie daug laiko praleidžia prie kompiuterio ir kitų išmaniųjų prietaisų ekranų. Dirbdami su kompiuteriu, mes taip sutelkiame dėmesį į vaizdą, kad mirksime rečiau nei įprastai, dėl ko akys tiesiog nebedrėkinamos tiek, kiek reikia.

Oras

Sausas oras mus supa ištisus metus: vasarą dėl oro kondicionavimo, o žiemą – dėl radiatorių ir kitos šildymo įrangos. Šis oras sausina ašaras, palikdamas akis be drėgmės. Kadangi ragenoje nėra kraujagyslių, būtent ašaros perduoda deguonį ir „maitina“ rageną.

Lęšiai

Pacientai, kurie reguliariai naudoja kontaktinius lęšius regėjimo korekcijai, dažniau patiria sausų akių sindromą. Lęšių nešiojimas sutrikdo vandens ir riebalų molekulių pusiausvyrą ragenoje. Tai trukdo natūralių ašarų susidarymui, blogina ašarų kokybę ir džiovina akis. Tais atvejais, kai būtina toliau dėvėti lęšius ir niekaip neišeina išvengti sausų akių sindromo, atsiminkite šiuos 2 būdus: galite į akis lašinti dirbtines ašaras arba atlikti lazerinę regėjimo korekciją, kad daugiau nereikėtų nešioti pagalbinės optikos.

Regos korekcija lazeriu

Retais atvejais sausų akių sindromą gali sustiprinti regos korekcija lazeriu. Vizualinis sausumo testas paprastai atliekamas regos diagnostikos metu prieš operaciją, o prireikus skiriamas gydymas. Jei laikysitės visų gydytojo rekomendacijų, po lazerinės korekcijos šalutinio poveikio nejausite.

Ligos

Vienas iš negalavimų, susijusių su diabetu, yra sausų akių sindromas, kurio galima išvengti tinkamai jį gydant.

Lėtinis akių vokų uždegimas arba blefaritas pablogina ašarų kokybę, dėl ko atsiranda ir nuolatinis sausų akių sindromas.

Konjunktyvitas gydomas antibiotikais, kurie daro neigiamą poveikį organizmui, įskaitant ir sutrikusią ašarų komponentų pusiausvyrą. Išsigydžius konjunktyvitą, rekomenduojama atkreipti dėmesį į akių būklę ir, jei reikia, gydyti sausų akių sindromą.

Vaistai

Sausų akių sindromas taip pat gali pasireikšti kaip šalutinis tam tikrų vaistų poveikis. Kai kurios vaistų grupės, tokios kaip geriamieji kontraceptikai ir antidepresantai, išbalansuoja hormonus. Tuo tarpu ašarų lipidinis komponentas priklauso nuo hormonų pusiausvyros kūne, todėl sutrinka ašarų pusiausvyra ir akys pradeda sausėti. Jeigu pastebėjote sausų akių sindromo simptomus, turėtumėte pasikonsultuoti su gydytoju ir naudoti dirbtines ašaras, kad pašalintumėte šalutinį vaistų vartojimo poveikį.

Diagnostika

Norėdami atlikti akių tyrimus, sužinoti diagnozę ir aptarti tolesnį gydymą, turite pasikonsultuoti su oftalmologu. Jis įvertins Jūsų akių vokus, gleivinę, rageną ir kitas akių dalis. Konsultacijos metu gali būti naudojami įvairūs funkciniai testai, tokie kaip:

– Schirmerio testas, skirtas įvertinti ašarų skysčio susidarymo lygį;

– Norno testas, skirtas ašarų plyšimo greičiui nustatyti;

– Fluorescencijos lašinimo testas, kuris nustato ašaros plėvelės plyšimo vietą ir parodo ašarų kanalų atvirumą.

Laboratoriniai metodai, atlikti su ašarų skysčio mėginiu, taip pat gali būti naudojami, norint tiksliai diagnozuoti sausų akių sindromą.

Dr. Solomatino akių klinikoje sausų akių sindromui diagnozuoti naudojama pažangi kompiuterinė diagnostika, ir, atsižvelgiant į priežastį, nustatomi efektyviausi gydymo būdai.

Gydymas

Sausų akių sindromo gydymo režimą turėtų skirti gydytojas, remdamasis išsamiais diagnozės rezultatais.

Dirbtinės ašaros arba drėkinantys lašai padeda palaikyti natūralią akių drėgmę, maitindami jas būtinais elementais. Atsižvelgdamas į šiandien vaistinėse esantį itin platų tokių lašų asortimentą ir sudėtį, gydytojas turėtų parinkti Jums tinkamiausius.

Vienas šiuolaikinių kovos su sausų akių sindromu metodų yra gydymas lazeriu. Ašarų liaukų stimuliacija lazeriu naudojama siekiant pagerinti ašarų kokybę ir padidinti jų produktyvumą. Šių procedūrų poveikis yra ilgalaikis – nuo šešių ir daugiau mėnesių. Nuo 2019 metų liepos tokią technologiją taip pat galite rasti ir Dr. Solomatino akių centre.

Taip pat svarbu laiku gydyti gretutines ligas, kad būtų išvengta sausų akių sindromo vystymosi.

Maisto papildų naudojimas, hormonų subalansavimas ir specialių akių lašų naudojimas taip pat padeda pagerinti ašarų kokybę ir sustiprinti akių sveikatą.

Prevencija

– subalansuota temperatūros ir drėgmės kontrolė patalpose,

– teisinga akių higiena,

– pakankamas kiekis skysčių (1,5–2 litrai per dieną),

– mitybos praturtinimas maistu, kuriame gausu omega-3 rūgščių, vitaminų ir mineralų,

– alternatyvūs vaistai, jei sindromas yra susijęs su šalutiniu vaistų poveikiu,

– dirbant prie kompiuterio daryti pertraukas ir kuo dažniau mirksėti,

– trumpesnis kontaktinių lęšių nešiojimo laikas.

Sausų akių sindromas yra lėtinė liga, tačiau tinkamai prižiūrint ir gydant akis, galite palaikyti ir apsaugoti savo akių sveikatą.

Blogas
About maksims_dr15

Leave a Reply

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *